Ola | 15.01.2019

Po pierwsze warto pamiętać, że najwięcej par bierze ślub w soboty, a najpopularniejszymi miesiącami są kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień ze względu na temperaturę i plener. Z tego względu jeżeli planujemy ślub w którymś z tych miesięcy, planowanie i rezerwację należy zacząć z dużym wyprzedzeniem.

W przygotowaniu ślubu i wesela jest naprawdę dużo do załatwienia. Wiadomo, że jest to Wasz dzień - Panny Młodej i Pana Młodego, ale pamiętajcie że nie musicie być zdani tylko na siebie! W organizację warto zaangażować rodzinę i przyjaciół. W wyborze sukni przyda się subiektywna opinia przyjaciółki, świadkowie oczywiście zorganizują wieczór panieński i kawalerski, jeszcze ktoś inny może na przykład zamówić elementy dekoracji. Oddanie najbliższym obowiązków, które nie wymagają kluczowych decyzji, lub po prostu pomoc w doradzeniu, może okazać się sporym ułatwieniem.

Niektóre sprawy, które należy załatwić przed ślubem wymagają całego lub większości dnia, dlatego potrzebny będzie dzień wolny w pracy. Trzeba wtedy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawa Pracy, każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługują dwa dni urlopu w związku ze ślubem. Jest to ogromnym ułatwieniem, być może wtedy najbardziej korzystne okaże się wzięcie urlopu w piątek i poniedziałek.

Oczywiste jest że gospodarzami jest zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody, dlatego warto przeprowadzić wspólna rozmowę i ustalić podział obowiązków podczas przygotowań, tak aby był on w miarę równy i sprawiedliwy.  W uporządkowaniu tych spraw pomoże nam sporządzenie listy i harmonogramu. Jest to najlepsza metoda na zapanowanie nad wszystkimi przedślubnymi obowiązkami. Można je podzielić na kilka kategorii, czyli na przykład: załatwienie formalności, wszystkie sprawy związane z miejscem uroczystości, oprawa, indywidualne przygotowania Państwa Młodych. Zawsze trzeba w planowaniu mieć na uwadze, że miejsca i usługi cieszące się dużym powodzeniem, będą wymagały dużo wcześniejszej rezerwacji.

Ważna kwestią w przygotowaniu ślubu jest ustalenie tego, jaki ma się budżet. Żeby to zrobić najpierw musimy się wiedzieć, że najdroższymi sprawami będą sala weselna oraz stroje pary młodej. Następnie musimy się zastanowić i ustalić w jakim mieście organizujemy uroczystość, ile osób zamierzamy zaprosić, ile dni ma trwać uroczystość oraz jaki standard nas satysfakcjonuje. Pamiętajmy, że nie zawsze sukces imprezy tkwi w wysokim budżecie! Najważniejsze, żeby poświęcić dużo czasu i uwagi na myślenie strategiczne – jak najlepiej wykorzystać nasz budżet?

Podobne artykuły
  • Przygotowanie do ślubu

    Do tego najważniejszego dnia w życiu trzeba jak najlepiej się przygotować, ma on wyjść idealnie i tak jak sobie wymarzyliśmy. Dla ułatwienia organizacji przygotowaliśmy parę podpowiedzi, o czym warto pamiętać, żeby było nam łatwiej.

    Więcej
  • Rodzaje wesel

    Kiedy jest już podjęta decyzja, że wesele się odbędzie, trzeba pomyśleć jak ma ono wyglądać. Istnieje bowiem więcej rodzajów wesel niż prawdopodobnie nam się wydaje. Warto się dowiedzieć jakie one są...

    Więcej
  • Wesele idealne? Jak z bajki?

    Ślub to z pewnością najważniejszy dzień w życiu każdego z nas. Pragniemy, by ten dzień był wyjątkowy i zapamiętany zarówno przez nas, jak i przez gości na lata. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik - sala, dekoracje...

    Więcej